PROJEKT „Tak niewiele a tak wiele” - to promocja szczytnej idei wspierania organizacji pozarządowych 1% odpisem podatku od osób fizycznych. Od 09.07.2008 r. Stowarzyszenie nasze posiada status Organizacji Pożytku Publicznego uprawnionej do zbierania 1% odpisu podatkowego. Akcją pod nazwą „Tak niewiele a tak wiele” której jesteśmy pomysłodawcami i inicjatorami, promujemy ideę wspierania 1% kwotą podatku z PIT wszystkich Organizacji Pożytku Publicznego działających na rzecz społeczności lokalnych z przeznaczeniem na ich rozwój, realizację planów i zamierzeń. Wystarczy odrobina życzliwości i wiary w nas. Przekazanie 1% podatku na rzecz OPP to wyraz życzliwości i szacunku do drugiego człowieka, dobroczynności tak charakterystycznej dla naszych środowisk, środowisk rodzin górniczych i hutniczych, tych śląskich i tych małopolskich. Nasza akcja nie wymaga żadnych poświęceń, buduje tożsamość z własną dzielnicą, gminą czy powiatem, z kulturą tak charakterystyczną dla naszego środowiska. Przecież tu żyjemy, tu budujemy swoje domy, tu wychowujemy swoje dzieci, tu w końcu spędzamy najwięcej czasu nawet jeśli niejednokrotnie wyjeżdżamy do pracy poza własną gminę czy powiat. Zróbmy zatem wszystko aby to nasze lokalne środowisko było być może odrobinę lepsze. Przekażmy swój 1% podatku na stowarzyszenie które chce i potrafi to zrobić być może jest to właśnie nasze stowarzyszenie.
Nr KRS: 0000203599
Bank i nr konta: Bank PKO Bank Polski SA 1 Oddział Bieruń
Nr konta: 39 1020 2528 0000 0402 0158 8409
Dziękujemy
Zarząd Stowarzyszenia Rozwoju
Zawodowego Śląska i Małopolski
PROJEKT „Quick Start” - to kontynuacja wdrażanego na terenie Polski od 1998 roku Programu Rozwoju Zawodowego finansowanego przez Departament Pracy Rządu USA amerykańskiego modelu restrukturyzacji przemysłu ciężkiego oraz rewitalizacji terenów poprzemysłowych po zlikwidowanych zakładach. Model amerykański restrukturyzacji generalnie rzecz ujmując to łagodne przejście pracowników którym groziło zwolnienie lub zlikwidowanie zakładu pracy do nowego pracodawcy lub nauczenie się nowego zawodu w miarę szybko i przystępną metodą. Metoda potocznie zwana metodą „Quick Start” – „Szybki Start” oparta była na systemie szybkich kursów gdzie nauka teorii stanowiła zaledwie 20% czasu, pozostałe 80% zajęć to zajęcia praktyczne jednak nie w warsztacie przy modelu maszyny czy makiecie urządzenia, tylko już na nowym stanowisku pracy pod kierunkiem pracownika który maszynę obsługiwał w ramach swoich czynności zawodowych. Okazało się że jest to najskuteczniejsza metoda nauki nowego zawodu bowiem wyeliminowany został tzw. okres „praktyki” na nowym stanowisku czy w nowym zakładzie.
W Polsce program na szeroką skalę realizowany był w kopalniach węgla brunatnego w Koninie, kopalniach „Centrum” w Bytomiu, „Siersza” w Trzebini, „Czeczott” w Woli oraz w kopalni „Piast” w Bieruniu. Metodą „Quick Start” przekwalifikowanych zostało min. do stanowiska górnika kombajnisty kilkudziesięciu pracowników tych dwóch ostatnich kopalń. Stowarzyszenie w ramach tego PROJEKTU swoją działalność rozpoczęło od cyklu szkoleń metodą „Quick Start” realizowanych w Nadwiślańskim Ośrodku Szkolenia i Doskonalenia Kadr w Bieruniu (dzisiejszy Kompanijny Ośrodek Szkolenia w Lędzinach).
PROJEKT – „Działalność wydawnicza” – to działalność wydawnicza stowarzyszenia. Dotychczas wsparciem jako wspierającego oraz samodzielnego wydawcy Stowarzyszenia Rozwoju Zawodowego Śląska i Małopolski ukazały się następujące pozycje książkowe:
-
Alojzy Lysko: „Czyste oczy” – 2011 rok
-
Ks. Józef Przybyła: „Chrześcijański ethos górniczy na przykładzie pracowników kopalni Ziemowit” – 2011 rok
-
Jerzy Klistała: „Koszmary z hitlerowskich polenlagrów, więzień i konzentrationslagrów w latach 1939-1945” – 2012 rok
-
Anna Maria Początek: „Zespół Folklorystyczny Nowobierunianki” – 2012 rok
-
Ks. dr Józef Przybyła: „Na tropach Górniczego życia w Lędzinach” – 2012 rok
-
Marta Czarnynoga: „Historia mojej rodziny – wspomnienia” – 2012 rok
-
Alojzy Lysko: „Losy Górnoślązaków w dwudziestym wieku” – 2013 rok
-
Antoni Kumor: „Kalendarium OSP Międzyrzecze na setny jubileusz istnienia 1914-2014” – 2014 rok
-
Grzegorz Sztoler: „Bojszowianie 1961-2013” – 2014 rok
-
Rafał Bula: „Z dziejów górnictwa węglowego w Lędzinach” – 2014 rok
-
Dr Danuta Kocurek: „Ksiądz Franciszek Czernik Duszpasterz głuchoniemych Radca Duchowny i Przyjaciel” – 2014 rok
-
Henryk Ganobis, Alojzy Lysko: „Ożywieni przez miłość i pamięć” – 2015 rok
-
Henryk Ganobis, Alojzy Lysko: „Sagi Górnośląskie znad Przemszy i Wisły – 2018 rok
PROJEKT – „Centrum Edukacji Wędkarskiej” – to działalność w sferze wędkarskiej i szeroko rozumianej edukacji wędkarskiej. Stowarzyszenie prowadzi działalność wędkarską na sztucznym zbiorniku wodnym powstałym na terenach zapadliskowych wskutek eksploatacji górniczej byłej kopalni „Czeczott” w Miedźnej-Woli. Więcej na portalu internetowym Rekreacja i Turystyka Wędkarska oraz stronie http://rtw.org.pl/atlas
SRZSiM 2019